Publiceringsdatum: 2026-01-14
Letar du efter möjligheter att arbeta inom transport, distribution, lager? Mohlins Bussar AB söker just nu efter en bussförare/busschaufför och du kan vara den de letar efter. Om du vill arbeta heltid hos Mohlins Bussar AB, har de just nu en tjänst 6 månader eller längre som kan passa dig.
Platsen där jobbet finns ledigt är i Ljusdal. Om du letar efter en spännande karriär inom bussförare/busschaufför-branschen, har Mohlins Bussar AB just nu fyra lediga jobb som kan vara av intresse. Låt Mohlins Bussar AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som bussförare/busschaufför! Ansök seast fredag den trettonde februari 2026.
Mohlins Bussar - framgångsrikt företagande sedan 1932! Vi är ett växande trafikföretag i tredje generationen stationerade i Hälsingland, Härjedalen, Dalarna, Jämtland, Uppland och Östergötland. Vi är idag 600 medarbetare. 'Vårt primära mål är att vara en bra och intressant arbetsgivare samt att vi tillsammans sätter kunden i fokus. Vi verkar i en bransch där säkerhet är en av hörnstenarna vi bygger på. Välkommen ombord!”
Mohlins bussar söker nu fler medarbetare till skol- och linjetrafiken i Ljusdal. Dina arbetsuppgifter är att bemöta kunderna på ett professionellt sätt och köra de till olika destinationer. Alla medarbetare på Mohlins Bussar får en bra introduktion och möjligheten att arbeta självständigt, ta ansvar och utvecklas som förare.
Våra fantastiska kunder reser med oss under dygnets alla timmar, vilket innebär arbete på omväxlande tider. Vi erbjuder ett roligt och flexibelt jobb för dig som tycker om och drivs av service och kundkontakter. I rollen som bussförare träffar du människor i varierande åldrar som alla har önskemål om sin resa. Du ska på ett säkert och behagligt sätt transportera våra kunder och hjälpa till vid frågor eller funderingar från dem.
Jobbet är fritt men kräver ansvar, skicklighet och servicekänsla. Vi lägger stor vikt att du har social kompetens, kan hitta i ditt område och vara en god bussförare. Det är viktigt att du har ett gott omdöme eftersom du ansvarar för våra resenärers säkerhet.
· Giltigt svenskt körkort (D)
· YKB
· Kunna kommunicera på svenska i tal och skrift
Anställningsform: Provanställning
Arbetstid och lön: Dagtid/skiftgång/lön enligt avtal
Frågor angående tjänsten besvaras av: Jocke Brunner
jocke.brunner@mohlinsbussar.se 0651-340915
Urvalsarbetet kommer att ske löpande varför du bör göra din ansökan snarast möjligt.
Ansökan till tjänsten sker genom att du skickar ett mail med CV, personligt brev och referenser till jocke.brunner@mohlinsbussar.se
| Antal tjänster | 4 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Mohlins Bussar AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5565670048 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Bussförare/Busschaufför |
| Yrkesområde | Transport, distribution, lager |
Mohlins Bussar AB söker fyra personer till denna tjänst som bussförare/busschaufför med placerings i Ljusdal. Om det låter intressant att arbeta som bussförare/busschaufför hos Mohlins Bussar AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-13.
Källa: Arbetsförmedlingen
Mohlins Bussar AB söker fyra personer till tjänsten som bussförare/busschaufför i Hudiksvall.
2026-01-14
Mer infoNilsbuss AB söker en person till tjänsten som bussförare/busschaufför i Nybro.
2025-11-20
Mer infoNilsbuss AB söker en person till tjänsten som bussförare/busschaufför i Vimmerby.
2025-11-20
Mer info